Vybíráte obraz do ložnice? Poradíme vám jak na to.

Ložnice, v níž se primárně věnujeme odpočinku, by měla být nejklidnější místností v bytě či domě. K tomu je na místě přihlédnout při výběru barev, materiálů, doplňků i uměleckých děl. Na ty se v tomto článku zaměříme.

V ložnici se musíme cítit dobře. Pokud tomu tak z jakékoliv příčiny není, špatně se nám v takové místnosti spí. A kvalita spánku je základním pilířem zdravého organismu. Umění a obrazy příjemnou atmosféru v ložnici rozhodně mohou nastolit.

Umění do domova patří

Umění, jímž se ve své domácnosti obklopujeme, odráží naše názory, myšlenky i individuální vkus. Vyvolává však také emoce a estetické zážitky. A celkově dotváří atmosféru domova. Pohled na umělecké dílo nás buď zklidní, nebo naopak vybudí. Obraz v ložnici by samozřejmě měl spadat do té první kategorie. Celkově nás utišit a napomoci nerušenému spánku.

Kam s ním?

Obraz do ložnice však vybírejte s přihlédnutím na celkové ladění vaší ložnice. Minimalistické a vzdušné ložnici postačí jedno výrazné umělecké dílo. To přitom nemusíte automaticky věšet jen na postel. Důvod je prozaický. Z postele na něj nebudete vidět, čímž jeho tišící funkce postrádá smysl.

Zaměřeno na barvy

Jaký obraz zvolit? Při odpovědi na tuto otázku primárně vycházejte ze svého vkusu. Vhodný je fotoobraz, ale i klasický obraz na plátně v harmonických barvách, jako jsou zelená, modrá a hnědá. Vzdát se nemusíte ani červené, růžové a oranžové probouzejících vášeň. Jen se vyvarujte jejich užití na velkých plochách a v kombinaci s výraznými motivy. 

barevne-obrazy-platno-na-zed

Kvality ručně malovaného obrazu 

Samozřejmě není nad kvality ručně malovaného obrazu, který zároveň plní funkci reprezentativního skvostu interiéru. Ručně malovaný obraz je v první řadě jedinečný. Zkrátka originál, u něhož si můžete být jisti, že jej nikdo jiný nemá. Každý ručně namalovaný obraz v sobě ukrývá kousek jeho autora. Výjimečným ho také dělají detaily a neopakovatelné tahy štětcem. Na originalitě mu však přidávají i různé nerovnosti a nedokonalosti.

Ložnice podle feng shui

S nastolením harmonické atmosféry s převahou pozitivní energie v ložnici vám však může pomoci i starodávné učení feng shui, jeden z osmi pilířů tradiční čínské medicíny. Podle něj by se například ložnice měla nacházet co nejdále od vstupních dveří. Nepatří do ní přemíra nábytku, televize, počítač ani cvičební náčiní. Vhodné naopak jsou rostliny s kulatými listy, lampičky a právě obrazy s příjemnými motivy.

Feng shui obrazy do ložnice

Vyšší pozornosti by neměly uniknout jednoduché feng shui obrazy do ložnice, jejichž hlavním úkolem je nastolit v místnosti harmonii. Jejich poselstvím je, že všechno souvisí se vším. Proto feng shui obrazům často dominuje přírodní tématika, jakou jsou kamínky, květiny nebo Buddha vytvářející nadmíru harmonický celek. Samotný takový obraz ovšem nebývá dostačující. Ložnice musí být harmonická jako celek. Nutný proto je i celkově harmonicky řešený interiér.

Vsaďte na jednoduchost a čisté linie

Doporučit proto lze i obrazy s motivy z východních filosofií. Skvěle v ložnici může vyniknout například obraz Buddhy na stěnu, popřípadě různé variace vycházející ze zenové tradice. Dalším uklidňujícím prvkem je příroda, respektive její motivy. Něžná lesní zákoutí, krajinky, záběry na poletující motýly.

Motivy rustikální a romantické

Ložnice však přeje i motivům rustikálním a romantickým. Vhodné jsou motivy květin, levandulových polí, levandulových svazků či přímo jejich detaily. Spousta lidí si do ložnic pořizuje i obrazy s motivy měst, ať již Paříže či New Yorku. I ty totiž bývají romantické.

Jak vidíte, možnosti jsou téměř nepřeberné. Pokud si s výběrem obrazu do ložnice nevíte rady, poraďte se s interiérovým designérem, který vám navrhne nejlepší řešení.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení